Sanal Santral Sistemleri

Teknolojinin hızla büyüdüğü ve hayatımızı etki altına aldığı bu günlerde, eski tip analog telefon santralleri de eski teknoloji olarak kaldı. Yerini ise Sanal Santral olarak isimlendirilen sistemlere bıraktı. Bulut teknolojisinin sağladığı kolaylık ile internetin var olduğu her ortamda, hizmet alabilirsiniz. Buda hem işletmeniz ile müşteriler arasında kopmayan bir iletişim sağlar hem de kurumsal bir görüntü sağlar. Sanal Santral Sistemleri, kamu kurumları, kurumsal işletme, belediye, dernek ve vakıflar gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. İnternet altyapısını kullanması nedeniyle, internet olan her yerde kullanılabilirlik sunmaktadır.

Örnek olarak açıklamak gerekirse, ürün pazarlayan kurumsal bir firmanız var ve sahilde çay içerken telefonunuz çalıyor ve bir müşteri sizden bir ürün siparişi yapmak istiyor. Düşününce ne kadar da güzel olurdu dediniz değil mi?. İşte bu teknoloji sayesinde bu tarz konuşmaları kolaylıkla yapabilirsiniz. Hatta tatile çıktığınız zaman bile müşterilerinizin telefonlarını cevaplayabilir, sipariş alabilirsiniz

Ayrıca bu sistem ile eski teknolojide yer alan karmaşık kablolar geride kalacaktır. Ofisinizde görüntü kirliliğine neden olan kabloların yerini yeni teknoloji ip telefonlar alacaktır. Bu hizmetten faydalanmak için tek yapmanız gereken, firmamızla iletişime geçerek bizlerden bilgi almak ve sonrasında hizmet almak olacaktır.

Şimdide sizler için, sanal santraller ile ilgili diğer aklınıza takılan soruları inceleyeceğiz.

Sanal Santral (Bulut Santral) Ne Demek?

Bulut tabanlı olarak iletişim sağlayan bu santraller, internet üzerinden hizmet vermektedir. İşletmeler için analog telefon santrali kurulmasına gerek kalmadan, internetin var olduğu her ortamdan hizmet verebilmek kritik öneme sahiptir. Bu kritik öneme sahip olan, gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran dijital telefon santrallerinin genel adı Sanal Santral’dir. Hatta farklı farklı sitelerde İp Santral ya da Bulut Santral olarak da telaffuz edilebilmektedir. Hepsi de aynı anlamı içermektedir. İnternet üzerinden çalıştığı için bu isimlerle anılmaktadır.

İp santraller ile ilgili, santral kurulum, bakım, iletişim ve kontrolü kendiniz yapabilirsiniz. Bu da eski sistemlerde olduğu gibi arıza anından teknik destek ekibi aramayacağınız anlamına gelmektedir. Hatta en güzel yanı da, birden fazla şubesi olan işletmelerin, şubeleri için ayrıca santral kurulumuna gerek kalmadan, tümünü tek bir bulut santral olarak, aynı çatı altından yönetilmesidir.

Sanal Telefon Santrali (IP Santral)

İletişimin her şey olduğu günümüzde, IP Santral kullanan firmaların sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Sanal telefon santrali aynı ağ üzerinde yer alan telefonların birbiri ile sabit telefon şebekesine gerek kalmadan haberleşmelerini sağlamaktadır. Bu santraller ile yerel bir telefon ağı kurularak, telefonlar arasında ücretsiz görüşme de yapılabilmektedir.

IP Santral tamamen internet hattı üzerinden bağlantı sağlayabilme özelliği ile işletmeler açısından en karlı çözümü sunmaktadır. Geçmişten gelen analog santrallerin aksine IP santraller kullanılarak, aboneler arasında kablo gereği duyulmaksızın daha düşük maliyet ile görüşme olanağı sağlanmaktadır. Aynı zamanda dahili abonelerin kendi aralarında ücretsiz konuşma imkanı olması nedeni ile analog santrale göre iletişim giderleri minimum seviyededir.

Sanal telefon santrali tercih eden firmalar, bir masa telefonuna bağlı kalmaksızın, mobil cihazlarına uygun programı indirerek IP abonesi olabilmektedir. Böylece farklı yerlerde aynı network üzerinden iletişim sağlama özgürlüğüne sahip olmaktadırlar.

Sanal Santral (Bulut Santral) Nasıl Kurulur?

İşletmenize özel sanal santral oluşturmaya karar verdiğinizde, ilk olarak bulut santral kurulumu için başvuru yapmanız gerekmektedir. Sanal santral kurulumu için analog telefonlarda olduğu gibi, devasa telefon santrallerine gerek duyulmaz. İhtiyacınız olan tek şey, internet olan bir ortamdır. Yani ofiste çalışan bir sunucu bulunmamaktadır. Böylece mekanik, elektronik bir parça olmadığından tamir ve bakıma ihtiyaç duyulmaz.

Sanal Santral Kurulumu için gerekli olan bir diğer unsur bir telefon numarasıdır. Bununla ilgili sanal santral telefon numaraları genelde ücretsizdir, ancak özel seri numaralarda ücretlendirme olabilmektedir. Detaylı bilgiyi firmamızdan talep edebilirsiniz.

Ayrıca mevcut telefon numaranızı da sanal santral alt yapısına taşıyarak kullanabilirsiniz. Buda ip santrallerin ayrı bir güzel özelliğidir. Düşünün ki yıllardır kullandığınız ve birçok müşterinizin bildiği bir numara var ve bir yandan da ip santral alt yapısına geçmek istiyorsunuz. Bu durumda mevcut numaranızı kullanabilmek ne kadar da iyi olurdu değil mi?

Telefon numarası ve internet ortamı hazır ise bulut santral fiziksel kurulum gerektirmediği için, birkaç dakika içerisinde kullanmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir taahhüt altına girmediğiniz gibi hizmeti dilediğiniz zaman da sonlandırabilirsiniz. Kurulumu ücretsiz ve masrafsız olan sanal santral için başvuru yaptığınız andan itibaren sizinle iletişime geçilerek en kısa zamanda işleminiz gerçekleştirilmektedir.

Sanal Santral Nasıl Çalışır?

Sanal santral kullanmaya başladıktan sonra 0850 ile başlayan yeni bir numara alarak, ya da müşterilerinizin alışmış olduğu kendi numaranızı sanal santral numarası olarak tanımlayarak kullanabilirsiniz.

Santrale ihtiyaç duyulmayan bulut sistemi ile çalışan sanal santrallerde fiziksel cihaz kullanılmaz. Kontrol panelinizi kendiniz internet üzerinden kolaylıkla yönetebilirsiniz. Oldukça basit olan bu sistem için teknik destek maliyetine gerek kalmaz.

Konuşma paketini önceden alırsınız. Sanal santral konuşma paketlerini saniyesine kadar kullanırsınız.

Sanal santral sistemleri, sizin için özel olarak hazırlanan senaryoya uygun olarak çalışır. Örneğin; müşteriniz sizi aradığında, sanal santral otomatik olarak telefonu açar ve sizin belirlemiş olduğunuz karşılama mesajını okumaya başlar. “Sanal Santral’e hoş geldiniz. Kalite standartları gereği görüşmelerimiz kayıt altına alınmaktadır. Dahili numarayı biliyorsanız tuşlayınız. Bilmiyorsanız, muhasebe için 1’i tuşlayınız” gibi mesajı karşı tarafa sunar.

Arayan kişi, ilgili numarayı tuşladığında daha önceden belirlemiş olduğunuz o bölümün dahili numarası çalmaya başlar. Ofis dışında ise cep telefonu çalmaya başlar. Her ikisine de ulaşamıyorsa, ses kaydı daha önceden belirlediğiniz maile gönderilir ya da arayan kişinin kimliği sms olarak gönderilir.

Sanal Santral (Bulut Santral) Avantajları

Kolay Kurulum

Santrali kullanmaya başlamak için, büyük projelere, yer kaplayan santral odalarına, gereksiz kablo ağlarına ve zorlu kurulum aşamalarına gerek yoktur. Telefon sistemi birkaç tıklama işleminin ardından erişime hazır hale gelir.

Sürekli Erişilebilir

İnternet üzerinden erişilebilme özelliğine sahip olması ile, internetin bulunduğu her yerden kurumunu ve çalışanlarınıza erişilebilir. Müşterileriniz ile iletişiminiz, tüm yerleşkede aynı kalitede sunulur.

 Zaman Bazlı Yönlendirme

Aboneler uygun senaryoya göre, mesai saati, dışı ya da istenen belli zamanlarda, Sanal Santral sistemini farklı dahili numaralara yönlendirebilirler. ( Örneğin; mesai saati dışında fabrika bekçisine aramaların yönlendirilmesi gibi). Böylece çalışmada aksaklık söz konusu olmaz.

Yönetimi Kolaydır

Sanal santraliniz için bakım, güncelleme ve yönetim için ek ücret ödemezsiniz. Sisteminiz güncel uygulamalar ile çalışır.

Sınırları Kaldırır

Çalışma ortamı olarak sadece ofis kullanma sınırını ortadan kaldırır. Dahili numaranız her nerede olursa olsun iletişimde aksama yaşanmaz. Dahili numaralarınız, farklı şehirlerde, binalarda, hatta ülkelerde olabilirken. Bir cep telefonunu bile, dahili hat olarak sisteminize eklemeniz mümkündür.

Konferans görüşme

Sanal Santral aboneleri, istedikleri telefonları görüşmeye dahil ederek, konferans görüşmeleri yapabilirler.

Görüşme Ücretleri Avantajlıdır

Kurumsal erişim numaranızı internet servis sağlayıcısı olan sanal santrale taşıyarak daha uygun maliyete görüşme imkanı sunmaktadır.

Genişlemede Kolaylık

Şirketinizin bünyesinde yer alan dahilileriniz, kapasiteniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda birkaç kullanıcıdan binlerce kullanıcıya kadar kolaylıkla genişleyebilmesi ve küçülebilmesi mümkündür. Bu kapsamda uzun vadeli yatırım planlama gerekmeden, kullandığın kadar öde sistemi ile sorunsuz iletişime ulaşabilirsiniz.

Yüksek güvenlik

İletişimde önemli olan gelişmiş güvenlik gereksinimleri sağlanmaktadır. Yüksek IT güvenliğinin maliyet ve iş gücüden tasarruf ederek, sanal santral üzerinden güvenceniz sağlanmaktadır.

Bakım Maliyeti Yoktur

 Sanal santrallerde aylık ya da yıllık olarak bakım maliyeti yoktur. Fiziksel santrallerde olduğu gibi her serviste servis bedeli ödenmez ve yıllık bakım anlaşması yapılmaz.

Görüşmeleri Kaydetme Özelliği

Yaptığınız her görüşmeyi kaydedebilme özelliği bulunur. Aynı zamanda kaydettiğiniz görüşmeleri daha sonra geriye dönük arama yaparak dinleyebilirsiniz.

Görüntülü Görüşme

Sanal santrale bağlı tüm IP aboneler hem kendi aralarında hem de dış hatlar üzerinden görüntülü olarak telefon görüşmesi yapabilirler.

Gelişmiş Özellikler:

Modern bir iletişim sisteminin sunduğu tüm gelişmiş özelliklere sahip olabilirsiniz

Bulut Telefon- Otomatik karşılama

– Sesli mesaj

– Gelişmiş çağrı yönlendirme

– Sesli mesaj ve ses kayıtlarının e-posta gönderimi

– Mobil abone

– Video ve sesli konferans

– Outlook entegrasyonu

– Gelişmiş çağrı raporlama

– Radius / Active Directory desteği

– Ses kaydı

– Hot Desking

– Anlık mesajlaşma, durum bilgisi

– LDAP

– İhtiyaçlarınıza uygun özelliklerde IP telefon alternatifleri, ve daha fazlası.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın