Cisco SPA112 kurulumu

indir1. Cisco SPA112

Cisco’nun SPA112 modeli dijital ortamdan iletilen sesleri, analog ortamda sonlandıran  bir ATA çevirici cihazdır. 2 Adet FXS portu bulunan bu cihaza, 2 farklı dect telefonu bağlayabilirsiniz. Böylece her bir telefon hattı için bir Süper Santral dahili numarasını bağlayabilirsiniz.

Cisco SPA112 cihazı, Süper Santral santraliniz ile nasıl entegre edilir sorusunun yanıtını aşağıda sizler için aktardık .

2. IP Yapılandırması

Cihazımızın arkasındaEthernet portu yer alır. Bu portu internet çıkışı olan bir switch  ya da modeme bağlayın. Bağladığınız internet ağı üzerinde DHCP olması gerekir, cihaza bağladığınız ethernet portu üzerinden  otomatik IP adresi alacaktır. İşlemi tamamladıktan sonra analog dect telefonunuzu SPA112 cihazınızdaki bir numaralı Phone portuna bağlamalısınız. Daha sonra;

  • Telefonu kaldırın ve  4 defa yıldız tuşuna basın ( **** )
  • Robot operatörü sesini duyunca  110 # tuşlayınız.

Bu işlemleri yaptıktan sonra robot operatör size cihazınızın aldığı IP adresini okuyacaktır. IP adresini öğrendikten sonra tarayıcınıza IP adresini yazın daha sonra web arayüzüne bağlanabilirsiniz. İlk olarak girişte kullanıcı adı ve şifre admin olarak tanımlıdır.

3. Portlara Dahili Numaraların Bağlanması

Arayüze bağlandığınızdakarşınıza ilk olarak Quick Setup kısmı çıkacaktır. Bu ekran üzerinden  Süper Santral santraliniz üzerinde oluşturmuş olduğunuz bir dahiliye ait bilgileri girmeniz mümkündür. Display Name alanına gireceğiniz bilgi, iç dahili hatlarda arama yaparken görünmesini istediğiniz caller id kısmıdır.

Yukarıda bulunan  ekran görüntüsündeki gibi Proxy kısmına santral adını, User ID alanına ise dahili numarayı, Display Name alanına dahili sahibinin ismini, Password  alanına dahili numarasına ait şifreyi yazınız ve ayarları tamamlayın. Resimde yer alan  Line1, yani cihazımızın arkasında yer alan Phone 1 portuna bağlanacak dect telefonun bilgilerini aktardık.. Bu işlemleri yeni bir dahili numarası ile Line 2 içinde yapabilirsiniz. Proxy alanınaSüper Santral’nun sizin için özel ürettiği SIP host adresini giriniz.

Sip host adresini ve Dahili şifrenizi öğrenmek için Süper Santral Online İşlem Merkezinde, Santral > Dahililer sayfasına giriş yapın ve kurmak istediğiniz dahili için “Detay” tuşuna tıklayınız.

4. Kurulumun Tamamlanması

Bilgileri girdikten sonra Submit yazan alana tıklayın ve tüm ayarları kayıt edin. Bu işlemin ardından cihazınız kendini yeniden başlatacaktır. Bu süre 40 saniyedir.

sumbit

Daha snra yaptığınız işlemlerin doğru olup olmadığını kontrol etmek ve cihazınızın Süper Santral santralinize bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek  için sırasıyla önce Voice, sonra Information kısmına giriyorsunuz.

Açılan  bilgi ekranında Line 1 ve eğer ayarlarını yaptıysanız Line 2 alanında ATA cihazınızın, Süper Santral santralinize bağlı olup olmadığına Registration State üzerinden kolaylıkla bakabilirsiniz. Kontrol sırasında Registered görünüyorsa işlemler tamamlanmış demektir.
Artık arama yapabilir ve arama kabul edebilisiniz!
ÖNEMLİ: Ses kayıtlarında bazen RTP kaynaklı sorunlar olabilir. Bu nedenle Cisco cihazlarda “RTP Packet Size” değeri 0.020 olarak tanımlanmalıdır.

Bu sayfada yer alan bilgiler (domain,dahili,sip şifre,host) örnek olarak hazırlanmıştır. Kurulum için yönetici panelinizdeki bilgileri kullanmalısınız.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın